farmilood, osa 1

Mõtlesin teile natukene ka meie farmist kirjutada. Kirjutan mitmes osas, muidu mul kukuvad käed otsast ja teil silmad peast :P

Farm on praeguseks üle saja aasta vana ja sellele pani aluse Andrew vanavanaisa. Peamiselt on tegemist õunafarmiga, veidike on ka kirsse ja kuskil õunte vahel on ka suht niisama moepärast istutatud kaks rida pirne. Alates 2000.aastast on siin õunu kasvatatud orgaanilisel moel ehk siis sünteetilisi kemikaale meil ei kasutata. Tean, et õunu pritsitakse küll mingisuguse kalaõliga, aga milleks see hea on, tõesti ei tea. Tänu sellele orgaanilisusele on meil niiiiiiiii palju putukaid-mutukaid, konni ja üpris näkased õunad (mitte alati ja mitte kõik!).

Kui natuke farmi tausta uurisin, sain teada, et VÄIDETAVALT tuleb siit farmist 70% Austraalia orgaanilistest õuntest. Pean ka kahjuks ütlema, et olen selle väite suhtes väga umbusklik – see farm on selleks lihtsalt liiga väike. Julgen aga uskuda seda väidet, et alates 2009. aastast on meie farmi puhul tegemist Austraalia suurima orgaanilisel moel kasvatatud õunte kasvataja ja pakkija.

Praegusel hetkel on farm Andrew juhtida. Andrew on umbes 40-aastane ja farmi juhtinud juba üle kümne aasta. Tema oli ka see tore mees, kes sellest ärist siin orgaanilise tegi. Mõnikord on areenil näha ka Andrew isa Ian’it, kuid kuna Andrew ja Iani ärijuhtimise, õuntekasvatamise ja töötajatega suhtlemise meetodid on täiesti erinevad, siis hoiab Ian nüüd rohkem eemale. Kuulu järgi olla Andrew talle teatud ultimaatumi esitanud ja nüüd siis peab Ian ennast kodus lõbustama.. kui ta just ei taha, et Andrew koos oma teadmiste, kontaktide ja tehnikaga end kokku pakiks ja minema läheks. Mida ta muide ka ühe korra juba teinud on (samuti kuulu järgi).

Laias laastus jaguneb farm kolmeks osaks. Põhifarm, jõeäärne ja mäepealne (main orchard, riverflat aka Clary’s ja up-on-the-hill aka Wayne’s. Põhifarmis asuvad kõik olulised hooned, masinad ja kõige suurem osa puudest. Farmi põhisissepääsu juures asub siis shed (nö. kuur), mis tegelikult on nagu üks suur laohoone. Seal sees on siis kontor, puhketuba ja pakkimisruum. Eraldi on shedile juurde ehitatud veel külmhoone. Kohe shedi juures on veel üks shed, kus hoitakse traktoreid ja kus asub nö. töötuba, kus kõiksugu masinate parandamiseks vajalikke tööriistu leidub. Põhifarmis on veel paar pumba-shedi, kirsid, pirnid ja natuke maad lehmade karjatamiseks.

Kohe põhifarmi ääres asub ka meie väike külake. Siin on siis üks selline piklik majake, kus asub kolm eraldi „elamist“. Ühes selle maja osas elab Rob ja teistes elab mõnikord mõni bäkkpäkker, aga enamuse ajast seisavad need tühjana. Robi maja juures asub ka Calvini väike majake.. tegelikult siiski putka.. need nö. putkad on sellised ühetoalised, kus kõik eluks vajalikud asjad asuvadki ühes toas – kööginurgake ja magamisnurgake ja elutoanurgake. Meie „putka“ asub kõikidest teistest „putkadest“ kõige kaugemal. Saame natuke privaatsust ja ei pea koguaeg kuulama, kuidas Rob laulda üürgab :P Meie putka ja teiste putkade vahele jääb veel 6 putkat, mis on selles mõttes ikka tõsised putkad, et need on lihtsalt mingid väiksed metallkastid, mis selliseks üheinimese elamiseks kohandatud ja kus mahub umbes-täpselt kaks sammu astuma ja ümber keerama. Meie külakeses asub ka põhifarmi „toitev“ veehoidla – väike tiigitaoline moodustis, kuhu jõest vett pumbatakse ja kust siis omakorda vesi puude vahele sprinkleritesse pumbatakse.

Jõeäärne osa farmist asub põhifarmist üsna kaugel. Kuna põhifarmi ja jõeäärse vahelt jookseb läbi jõgi ja seal on selline üpris kõrge järsak, ei saa sinna otse farmist sõita. Peab hoopis farmist välja sõitma, mõned minutid maanteel kulgema ja siis jõuabki ringiga jõeäärsesse välja. Jõeäärses väga palju õunu ei ole ja need mis on, need söövad ka naabri lehmad ära (kes väidetavalt jäävad muide purju sellest) .

Mäepealsega on mingid kummalised lood. Nimelt asub meie põhifarmist üle tee suuuuuuur mägi ja mäeküljel kasvavad õunapuud. Aru ma ei saa, kes istutab õunapuud VÄGA järsu mäe küljele.. aga noh, ju siis keegi istutab. Algselt ei olnud mäepealne üldsegi osa Andrew farmist, aga ühel heal päeval teadmata arv aastaid tagasi ostis Andrew selle täiesti eraldiseisva farmi ära ja liitis enda omaga. Selle ostu diil oli selline, et farmi manager peab saama jääda sinna mäe peale tööle. Manageriks oli üks paks poiss Wayne, kes enam ei ole eriti poiss ja kes siiamaani toimetab seal mäe peal oma tegemisi teha. Kui välja arvata see osa, et mulle ei meeldi mingi mäe külje peal seista, on Wayne’i juures tore. Muru on alati niidetud, puud omavad konkreetset kuju ning õunad on suured ja ilusad. Mingil kummalisel põhjusel on nimelt põhifarmis ja jõeäärsel alati rohi põlvini, puud nagu mingi tõsine džungel ja õunad ei ole ka väga märkimisväärsed. Mäepealsel on lausa kaks veehoidlat.. ei tea täpselt miks, aga võib-olla sellepärast et neil on suuremat veevaru vaja, sest nad ei saa endale kuskilt vett juurde pumbata, vaid peavad vastavalt ilmale oma veemajandust korraldama.

jätkub..

2 thoughts on “farmilood, osa 1

  1. anni says:

    issand, see google maps on justkui minu jaoks pandud! :D
    mul vahepeal kadus juba järg ära, niiet väga kaval!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s