spanish dreamer

Olles teel Cairnsi, käisime läbi ka Paronella Parkist. Paronella Park on üks väga imeline koht, mis minule jättis küll väga sügava mulje. Eelmise sajandi alguses otsustas üks vaene Kataloonia pagar Josè Paronella, et tuleb ja otsib paremat elu Austraalias. Enne seda lepiti José pere ja ühe teise pere vahel kokku, et kui José oma varandusega tagasi Katalooniasse jõuab, siis abiellub ta selle teise pere vanima tütre Matildaga.

1913. aastal jõudiski Josè Austraaliasse ja tänu Euroopas levivatele kuuldustele, sõitis ta kohe põhja-Queenslandi, kus teadis töötavat mitmeid hispaanlasi ja itaallasi. Pärast lühikest karjääri kaevandustes asus Josè tööle suhkrurooistandustesse, kus ta töötas nii mõnedki aastad. Suhkrurooistandustes suurimaks keskuseks oli tol ajal Innisfail, kus lausa vohasid kõrtsid, bordellid, mängupõrgud jms, kus pea kõik töölised oma teenistuse ära kulutasid. José aga säästis kõik, mis tal vähegi oli. Ühel hel päeval ostis Josè jupi täiesti kasutamiskõlbmatut maad ja otsustas sellest teha suhkrurooistanduse, eesmärgiga see hiljem maha müüa. Nii erinevaid maatükke üles töötades ajas José kokku päris suure varanduse. 11 aastat pärast Austraaliasse tulemist, oligi Josél olemas soovitud raha ja Austraalia kodakondsus – oli aeg minna koju Katalooniasse, järele oma tulevasele naisele.

Kui José 1924. aastal Kataloonias oma „tulevase naise“ koduuksele koputas, ei osanud ta arvatagi, et Matildal ripub jala küljes üks kaheaastane põngerjas ja et Matilda ise on juba aastaid õnnelikult abiellus. Samuti ei osanud ta oodata, et Matilda emal on kokkuleppe murdmise pärast nii piinlik, et veab kohe teisest toast kohale oma noorima tütre Margarita ja pakub teda Joséle naiseks. Nii kummaline kui see ka pole, saab sellest üks õnnelik abielu. Margarita ja Josè reisisid mööda Euroopat, külastades peamiselt Josè huviobjekte, milleks oli hüdroelektrijaamad, Lõuna-Euroopa lossid ja mõisad ning botaanikaaiad ja pargid. 1926. aastal võtsid Josè ja Margarita suuna Austraaliale ja asusid taas elama suhkruroo väljade vahele. Töö kõrvalt asus Josè otsima ka maad, millele ehitada päris oma maja. Täpsemini, Josèl oli tegelikult plaanis ehitada päris oma Hispaania loss, mida ümbritseksid rikkalikud aiad ja pargid. Josè kulutas aastaid, et leida ideaalset kohta oma lossile. Kuni lõpuks 1929. aastal leidis José maatükki Mena Creeki lähedal – see oli tükike läbimatut vihmametsa, mille territooriumil kaks koske, mitmeid ojakesi ja mis jagunes põhimõtteliselt kaheks osaks: mäeks ja oruks.

Josèl oli väga selge plaan, mida ja kuhu ja kuidas ta tahab ehitada, niisiis ei lasknud ta end häirida sellest, et kogu ehitusprotsessi tegi raskemaks tema uue maatüki maastik – künkad ja orud ja ojad. Esimese asjana ehitas Josè trepi, et ühendada alumist osa tema maast ülemisega. Seda oli peamiselt vaja selleks, et jõepõhjast võetavat liiva oleks võimalik transportida üles mäele tulevase lossi juurde. Aastate jooksul ehitas José trepile lisaks lossi, mitmeid paviljone ja kohvikuid, tenniseväljakud, laste mänguplatsid, sukeldumisplatvormid, tunnelid ja palju muud. Josè lasi ehitada ka piirkonna esimese hüdroelektrijaama ja lasi paigaldas ka algse veesüsteemi, mida ei olnud piirkonnas mitte kellelgi teisel. Lisaks kohalikule vägagi rikkalikule vihmametsale, istutas José juurde üle 7500 puu ja taime. Josè park – jalutusrajad metsas ja rohelised aiakesed siin ja seal – oli kokku üüratu maa-ala, mis võiks vabalt välja anda mõne linna botaanikaaia mõõdu.

Nädala sees näidati José lossi suures saalis uudiseid Euroopast ja nädalavahetustel asus seal nö. kino. Nädalavahetused Paronella pargis olid kogu ümbruskonnas kuulsad: elav muusika paviljonides, lapsed sukeldumas kose all, Margarita enda tehtud jäätis, piknikulauad täis puhkust veetma tulnud peresid, naised jalutamas parkides, mehed tennist mängimas.

Aastate jooksul räsisid Paronella Parki mitmed tsüklonid, troopilised tormid ja üleujutused. Aja jooksul tuli ette ka tulekahjusid. Josè jõudis oma valmis parki nautida 13 aastat. Pärast Josè surma suutis Margarita Paronella Parki üksinda üleval pidada pea 20 aastat. Pärast Margarita surma hoolitses lossi ja pargi eest Paronellade poeg Joe. Kui aga temagi suri, müüs tema naine pargi maha. Uued omanikud ei jõudnudki oma uut varandust väga kaua nautida, kui uus tsüklon ja tulekahju suure osa pargist ja lossist lõhkusid. Uued omanikud võtsid välja kindlustusraha ja Paronella jäi hüljatuks pea 20 aastaks. 1993. aastal leidsid Paronella Parki täiesti juhuslikult Mark ja Judy Evans, kes koha ka ära ostsid ja kes nüüdseks Paronella Parki jälle korda on teinud. Mark ja Judy otsisid üles ka Josè Brisbane’is elava tütre, kes näitas neile täpselt, kus asusid vanasti metsarajad ja tutvustas neile oma mälestusi Paronella Parkist.

Paronella Park on üks imeline koht. Jalutades sealses vihmametsas ja nähes kõike seda ilu, oli mul esimest korda siiralt kahju, et Eesti ei asu troopikas. Seda seetõttu, et ükskõik kui palju mina või keegi teine ka ei püüaks, sellist metsa ja taimestikku ei saa Eestis endale kunagi luua. See oli lihtsalt midagi nii ehedat ja metsikut, et just sellises kohas ma tahaksingi elada.

Mulle väga meeldis, kuidas Josè oli suutnud kõik detailideni läbi mõelda. Kui kogu park nii öelda algab kosega, siis pargi teise otsa on Josè istutanud hiiglaslike puudega allee, mille lõpust alguse poole vaadates jääb kosk nagu raami sisse. Veelgi ilusam on aga kohvik ja paviljon, mille keskel on üks suur läbikäik. Kui seista vanal tenniseväljaku kohal asuval muruplatsil ja vaatada läbi purskkaevu kohviku läbikäiku siis paistab sealt valge, vahutav kosk. Kahjuks piltide peale sellised asjad eriti ei jää, aga nüüd kui teate, ehk oskate vaadata. ja kahjuks sai mul just seal fotoka aku tühjaks.

Paronella Parkil on minu südames väga eriline koht. Just sellises looduses tahaksin minagi elada. Imepärane.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s