liikurid

Olen juba ammu tahtnud kirjutada autodest. Jep, lugesid õigesti. Mina, Elina, hakkan kirjutama autodest. Kuni Austraaliasse tulemiseni ei arvanud ma mitte midagi sellest, et eestlased kõik oma Jeepide ja maasturitega ringi sõidavad. Siia tulles avastasin aga, et Austraalias tähendab 4wd (4 wheel drive ehk nelirattavedu) ikka hoopis midagi muud kui Eestis. 4wd autod on ostetud ikka selleks, et sõita läbi läbimatute kohta ja ületada ületamatuid takistusi. Ja selliseid kohti Austraalias ikka jätkub. Ikka päris palju on kohti, kus sildid näitavad, et „ainult 4wd“ ja need teed on tõesti sellised, et mina ei julgeks sinna 4wd’igagi minna. Samas on see nii väljakutsuv ja põnev, et tõesti tahaks, et meil oleks ka 4wd ja saaks sõita mööda poriseid künkaid ja orgusid ja autot ja iseenda närve katsetada.

Teine variant, mis Austraalias Eestiga võrreldes ikka väga populaarne on, on „ute“, mis on siis selline tavaline kastiauto, millel ees väike kabiin. Enamasti kahe inimese oma, vahel kolme ja uuemad ka mahutavad ka 4-5 inimest. Osadel on taga lihtsalt selline plaat.. mis oleks nagu kast, aga samas ääri tal ei ole. Teistel on taga kast. Ja kolmandad saavad oma kastile ka nii öelda „kuudi“ peale panna. Ute’id on farmerite asendamatud abimehed. Minu farmikogemused on sellised, et väga paljudes kohtades kasutatakse ute’i tööliste, töövahendite jms transportimiseks. Tavaline on see, et autokasti ronib nii palju rahvast kui mahub (me oleme sõitnud seal ikka mingi rohkem kui kümnekesi) ja siis viiakse kuhugi farmi teise otsa. Kes teab kui ohutu see on, aga farmerile hoiab see kõvasti aega kokku, sest farmid on kohati ikka väga suured. Viimane väga põnev kogemus oli selline, kus meil oli vaja ikka päris kaugele saada ja sinna jõudmiseks tuli päris pikalt ka suurema maantee peal sõita. See oli selline kahe otsaga asi, oli näha, et kutt tahtis võimalikult kiiresti sõita, et mitte vahele jääda, et meid nii veab, aga samas ei saa ju väga kiiresti ka sõita, need on ju ikkagi elus inimesed, kes sul seal kasti äärepeal istuvad. Ka tavalised töömehed nagu ehitajad ja teetöölised ja muu sellid sõidavad väga palju ute’idega ringi. Enne Austraaliasse tulekut seostus ute minu jaoks ainult õudusfilmidega. Neis sõitsid alati pahad tegelased just selliste autodega ringi.

Minu lemmikautodeks siin ongi saanud just sellised vanad robustsed ute’id ja jeep’id. Nad näevad nii toredad välja – ei ole sellised ilutsevad linnamaasturid ja omavad alati peal üpris arvestatavat porikihti. Alati mõtlen kadedusega, et kust nad nüüd läbi sõitnud on. Mõnus on vaadata, kuidas siinmail on need autod kasutused just seal kuhu nad kuuluvad. See muidugi ei tähenda, et ei oleks linnamaastureid ja et keegi endale niisama jeep’i ei võiks osta. See osa on täpselt samamoodi olemas nagu Eestis. Ainult erinevalt Eestist on siin ka suur roll sellistel vanadel karmidel maasturitel, mida reaalselt saab kasutada ja kasutataksegi kuskil off-roadi sõitmiseks. Ja selliseid ute’sid nagu siin, Eestis praktiliselt ei näegi. Ja varem ei osanud ma neis ka mingit otstarvet näha, siin on nad aga tõesti mingitele inimestele täiesti asendamatud. Peaks hakkama rohkem autosid pildistama, siis te ehk näeks, mida ma selle kõige all silmas pean.

Antud juhul oli jutt siis peamiselt ikkagi maapiirkondadest. Linnas sõidavad kõik oma väikeautodega ringi. Või linna-jeepide ja linna-utedega Linna all ma mõtlen ikka suurt linna, mitte Huonville’i.

2 thoughts on “liikurid

  1. Karin says:

    Ma pole enam harjunud, et sa nii tihti kirjutad:D Pidin lausa 3 uut peatükki läbi lugema:P
    Seoses jeepidega tuli meelde kuidas me järve ääres jeebi pagassis ja tagaistmete peal piipu tegime:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s