..mis see Maiks seal ülikoolis ikkagi teeb?

Maiks käib ikka rahulikult koolis ja asjatab oma lõputööga. Nüüd viimasel semestril on tal põhimõtteliselt neli asja jäänud – lõputöö, üks suur grupitöö (ka natuke nagu lõputöö) ja kaks ainet. Lõputöö kannab härral nimetust Design of Composite Box-Girders for Ultimate Strength Analysis Benchmarking ja kuigi ma lasin tal praegu endale ära seletada, millest see räägib, siis ma ei saanud absoluutselt mitte midagi aru ja ma ei oska seda mitte kuidagi edasi anda.. eriti veel eesti keeles. Aga ma proovin siiski..

Eesmärgiks on tulla välja mingi teooria ja disainiga sellise targa masina kohta, mis lubab välja arvutada mis hetkel ja millist jõudu kasutades komposiidist ehitatud asjad (näiteks laevad) välisele ja sisemisele survele järele annavad ja koolduvad/kokku kägarduvad/ära lagunevad. Seda “murdepunkti” teades saavad laevaarhitektid siis teada kui kaugele on võimalik oma komposiidile mõeldud plaanide ja disainidega minna enne kui asi hapuks läheb ja komposiidist (kaudselt siis ka laevast) ainult üks käkk alles jääb. Ja tema nüüd siis engineerib seda masinat, mis seda kõike testida laseks.

Grupitööks on neil koostöös kolme teise üliõpilasega disain 80-meetrisele Austraalia sõjaväele mõeldud patrulllaevale. Grupis on neil 2 Naval Architecti, üks Ocean Engineer ja üks Marine and Offshore Engineer. See on selles mõttes märkmisväärselt huvitavam projekt ka minu jaoks, et selle projekti puhul vastab neil kõik reaalsusele – neil on reaalselt kaks kontakti Austraalia sõjaväest, kellega neil on igal reedel kohtumised, kes annavad neile sellist päriselulisemat tagasisidet, mitte ei põhine kõik ainult raamatutest õpitul. Nemad siis täidavad seda nö. “tellija” rolli.

Kõik nõudmised neile projektidele on samuti täiesti reaalsed – tulenevalt riiklikest ettekirjutustest sellistele patrulllaevadele ja sellest mida sõjaväel reaalselt vaja on ja mida põhimõtteliselt oleks ka võimalik praktikas ehitada. Näiteks peab laev olema varustatud relvade ja droonidega, seal peab olema helikopteri maandumisplats ja angaar, raamatukogu, meedikuruumid, “usuruumid”, surnukuur. Lisaks peab laev mahutama 50 meeskonnaliiget ja 20 “külalist”, olema võimeline mahutama kütuse- , söögi- ja joogivarusid ja muud eluks vajalikku 21 järjestikuseks päevaks ja veel palju muud. Sellele laevale tuleb teha siis kõik plaanid – kaasaarvutud kõik sisedisainid ja joonised absoluutselt iga sentimeetri ja jubina kohta mis seal laevas olema hakkavad.

IMG_15072016_221225

images
Allolev on Maiksu tehtud joonis kõigi kuue deki kohta. Hetkel on see tal alles pooleli, väidetavalt on sealt pooled asjad veel puudu :D Siin ka link suuremale failile – DSTO 1_350 GA (kliki lingil, mitte pildil), soovitan vaadata, see on päris põnev tegelikult. Ilusti on kõikide ruumide nimed ja otstarbed ka peal kirjas. Kes suurt faili ei viitsi avada, siis siin vähe kehvem pilt:

Screenshot 2016-07-15 22.17.46
Lisaks on tal siis veel need kaks ainet, mis veel lõpetamist tahavad ja ongi kogu moos selle asjaga! Põhimõtteliselt on tal umbes 3 kuud kooli jäänud – 30.septembril on lõputöö tähtaeg ja pärast seda veel ainetes mõned asjad jäänud. Umbes 20. või 25. oktoobriks peaks kõik läbi olema :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s