Adelaide

Oleme siis nüüdseks peaaegu nädala tagasi Austraalias olnud ja otsustasin alustuseks anda ülevaate linnast, kuhu sel korral elama asume. Kes veel ei tea, siis seekord on meie elukohaks Adelaide, mis on South Australia (SA) osariigi pealinn. Et anda mingigi ülevaade Adelaidest, toetun nüüd natuke wikile ja muudele allikatele Internetis: Adelaide on suuruselt viies linn Austraalias ja siin elab 1,23 miljonit inimest. Katab ta umbes 20 km suuruse ala ida-lääne suunal ja 90 km suuruse ala põhja-lõuna suunal. Adelaide linna planeeriti algselt sellise nö. „võrestikuna“, mis plaani pealt näeb välja veidi nagu ruuduline vihik :) Ikka väga süstemaatiline on see kesklinna plaan, oma täpselt läbi mõeldud parkide ja laiade peatänavatega. Nagu ka alljärgnevalt pildilt näha võib, siis ümbritseb kogu kesklinna üks hiigelsuur park (tegelikult siis mitu-mitu väiksemat parki) ja kesklinnas sees asuvad pargid on väga konkreetse mustriga paigutatud.

Pilt

Müstiline, kuidas üks linn on algusest peale nii läbi mõeldult planeeritud. Mis muidugi ei tähenda, et kesklinnast väljaspool kohati täiesti ajuvabasid planeeringuid poleks (umbes et ei viitsi üle ühe kraavi silda teha, siis teeme nii, et poodi peab 800 meetri asemel 3km ringiga sõitma). Vaatamata sellele reklaamitakse Adelaide’i igalpool välja kui „20-minuti linna“, mille point seisneb siis selles, et väidetavalt on kõik olulised asjad linnas (kesklinn, lennujaam, rannad)  vaatamata sinu asukohale 20-minutilise autosõidu kaugusel. Praeguse kogemuse põhjal on see vist tõesti enamvähem kehtiv, sest meie elame ajutiselt ikka väga äärelinnas, suht nii kaugel kesklinnast kui saab ja sõidame tõesti nii lennujaama kui kesklinna u 20 minutit, randa alla kümne minuti. Samas ei kehti see muidugi ühest linna otsast teise sõitmise kohta, see võtab ikka üle tunni kindlasti.

Ajalooliselt erineb Adelaide teistest osariikide pealinnadest nagu Sydney, Brisbane, Hobart jne selle poolest, et Adelaide sai asutatud just vabadele migreerujatele, mitte ei põhinenud vangide kolooniatel. Adelaide on tuntud nn. „kirikute linnana“, kuna teiste linnadega võrreldes on siin tõesti palju kirikuid. Kesklinn on üldse üks suur segu ajaloolisest ja modernsest arhitektuurist, kohati on need väga erinevaid ajastuid sümboliseerivad hooned isegi üksteise külge/peale/alla (!!!) ehitatud. Adelaide’i tuntakse ka kui festivalide linna, sest on üks kindel aeg aastas, kui Adelaides ja selle lähiümbruses toimub kümneid ja kümneid festivale ja meie õnneks on see aeg just praegu. Umbes kahe kuu vältel on siis käimas nii palju erinevaid üritusi, et tegelikult on väga raske valida, kuhu minna ja mida näha. Praegu näiteks on käimas üks suuremaid festivale nimega Fringe, mis hõlmab endas veel väiksemaid festivale ja tuhandeid-tuhandeid üritusi. Seisneb see siis erinevates kontserdites, etendustes, tsirkustes, näitustes jne. Näiteks meeletult palju on erinevate koomikute showsid ja kõiksuguste indie-bändide kontserte. Ühel õhtul võib üle linna olla Fringe’i raames koguni 250 erinevat üritust toimumas, nii et täiesti arusaadavalt on meil väga raske sealt hulgast mingit valikut teha.  Ja et kõik need toredad üritused siis veel lõbusamalt sujuksid, tuleb selleks ikka natuke veini ka kõrvale võtta (räägin mina, kes ma veini ei joo, haha :D). Adelaide ja South Australia toodavad umbes 50% Austraalia veinidest ja 65% Austraalia veiniekspordist. Nii, et lisaks kõigele muule meeldib SA’le ja Adelaidele ennast ka veinipealinnaks nimetada.

Kes vähegi kaarti vaadanud on, teab nüüdseks, et Adelaide asub täitsa ookeani ääres. Enamus sellest rannikust on liivarand, mis teeb rannaskäimise väga mõnusaks. Seda seetõttu, et kuna liivaranda on nii palju, ei teki selliseid jaburaid ülerahvastatud alasid (no Glenelg ja Henley nädalavahetusel välja arvatud ehk), kus rätiku mahapanemise ruumi ei ole. Igaüks valib endale meelepärase koha selle 90km ulatuses ja kõigile jätkub ruumi :)

Ilma kohta võin kirjutada praegu ainult seda, mida Internetist leidnud olen, sest aastat siin ju elanud ilmselgelt ei ole :) Väidetavalt jäävad suvekuudel (nov/dets-veeb/märts) temperatuurid ikka sinna 25-35 vahele (paar korda kuus esineb ka üle 40-kraadiseid päevi);  sügis-kevad (aprill, mai, september, oktoober) on selline natuke jahedam – 20-25 kraadi; ja talv (juuni, juuli, august) umbes 10-20 kraadi. Need on sellised natuke meelevaldsed numbrid, ei hakanud iga kuu kohta eraldi statistikat tegema, üritasin lihtsalt mingit ülevaadet anda, et umbes oleks teada, kuhu kanti need temperatuurid jäävad :)

Kõike seda kokku võttes võiks välja tuua veel ühe huvita fakti: 2010. aastal on The Economist valinud Adelaide’i üheks kümnest maailma kõige elamisväärsemaks (ma ei oskagi seda kuidagi paremini eesti keeles öelda) linnaks. Hoiame siis kõik pöialt, et meile ka siin meeldima hakkab!

Edit: Üks fun fact ka: Adelaide on tegelikult üks vana inglise tüdrukunimi ja selle nime on näiteks Katherine Heigl (Izzie Grey Anatoomiast) oma tütrele pannud :)

One thought on “Adelaide

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s